© כל הזכויות שמורות לברנע ג'פה לנדה משרד עורכי דין

היחסים בין ישראל וסין: כל מה צריך לדעת

במשך אלפי שנים סין הסתגרה והתבודדה מהשפעות חיצוניות, ומאמצי הקהילה הבינלאומית לאורך השנים לשכנע את סין לשנות את מדיניותה לא צלחו. אולם במהלך העשורים האחרונים המצב התהפך וכיום סין הינה מובילה עולמית בייצור וייצוא מוצרים והיא ממקדת את מאמציה כדי לחזק את כלכלתה ולהגדיל את מעורבותה כשחקנית עולמית בתחום החדשנות הטכנולוגית. מאמצים אלה הובילו את סין להגדיל את פתיחותה לשאר העולם, ובמסגרת מדיניות זו, סין התחילה ליצור מגעים עם ישראל.

 

ישראל הינה המדינה השלישית עימה סין מפעילה תוכנית לאשרור ויזות ארוכות טווח לביקורים הדדיים בין המדינות, שמטרתן לעודד נסיעות עסקיות ותיירותיות. תוכנית זו מדגימה את ההכרה הקיימת בסין בנוגע לכך שישראל הינה מנוע לחדשנות טכנולוגית, בפרט בתחומי האגרוטק, פינטק וסייבר, והרצון הסיני להגדיל את שיתוף הפעולה עם יזמים וחברות טכנולוגה ישראליות.

 

בתחילת חודש מרץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו וסגנית ראש ממשלת סין, ליו ינדונג, הודיעו על קיומם של מגעים להסכם סחר חופשי בין המדינות. ההסכם החדש עשוי להכפיל את היקף הסחר בין שתי המדינות אשר כבר כיום עומד על שמונה מיליארד דולר. בנוסף, ההסכם החדש יביא לעלייה משמעותית בהיקף ההשקעות הסיניות בישראל בשנים הקרובות.

 

אתגרים הדורשים ניווט חכם

לסין ולישראל יש הרבה מה להציע אחת לשנייה, והיכולת של חברות ישראליות להציע פתרונות טכנולוגיים בעלי יישומיות רבה בשוק הסיני מוצאת עניין רב בקרב הממשל בסין ובקרב חברות ומשקיעים סיניים.

על אף היתרונות הגלומים בשיתוף פעולה בין ישראל לסין, ישנם מכשולים רבים אשר מקשים על שיתוף פעולה זה בין המדינות, כדוגמת הבדלים תרבותיים מהותיים אשר משפיעים רבות על אופן ניהול המשא ומתן ומציאת שותפים אסטרטגיים, והן בפונקציית המטרה של כל אחד מהצדדים. כך למשל, בעוד שיזמים וחברות ישראליות בונות את עצמן פעמים רבות לאקזיט, חברות ומשקיעים סיניים מחפשים טכנולוגיה אשר יכולה לשרת את השוק המקומי בסין, ולא בהכרח ברצונם להשקיע במיזמים מתוך רצון לקבל החזר על השקעתם במכפיל כזה או אחר.

 

אתגר נוסף שיש לקחת בחשבון הוא סוגיית הרגולציה המקומית והחוקים הבינלאומיים. חשוב מאוד לפעול לפי מסגרת החוקים המקומית והבינלאומית. החוקים והרגולציה הסינית הינם סבוכים ומחייבים רמת היכרות גבוהה ויכולת ניווט בין הקשיים הבירוקרטיים הרבים אשר פעילות בסין מציבה.

 

בכדי להצליח בעסקה עם משקיעים וחברות מסין, נדרשת מומחיות בסגירת הפערים התרבותיים והמשפטיים בין המדינות, כדי לבנות מבני מיסוי נאותים וכדי להוציא כספים אשר הופקו בסין לישראל בהתאם לדרישות החוק בסין. אם את/ה מעוניין/ת בקבלת סיוע בניווט בין אתגרים אלה, המומחים שלנו בברנעישמחו להוביל אותך לדרך הנכונה להצלחתך.

הזן כתובת אימייל על מנת להירשם לניוזלטר: