© כל הזכויות שמורות לברנע ג'פה לנדה משרד עורכי דין

עו

מגדל אלקטרה סיטי
רחוב הרכבת 58
תל אביב
6777016

תחומי עיסוק:

רון שוחטוביץ

רון  הינו שותף במחלקת שוק ההון של המשרד, המתמחה בייעוץ וליווי חברות הפועלות בתחום שוק ההון וניירות ערך ובעל ניסיון במתן ייעוץ משפטי לחברות ציבוריות ופרטיות, ובכלל זה לגופים פיננסיים שונים.

רון מלווה חברות בהיבטים שונים של דיני החברות ודיני ניירות ערך, לרבות הנפקות ראשונות ומשניות של ניירות ערך לציבור, הכנת וכתיבת תשקיפים וייצוג לקוחות המשרד מול רשות ניירות ערך והבורסה לניירות ערך בתל-אביב בע”מ.

 

כמו כן, לרון ניסיון בייעוץ שוטף לבתי השקעות, חברות העוסקות בניהול קרנות נאמנות וכן חברות המנהלות זירות סוחר בסוגיות רגולטוריות שונות ובנוסף מתמחה בהקמה של קרנות השקעה פרטיות ומתן ייעוץ משפטי שוטף להן.

 

טרם הצטרפותו למשרדנו, עבד רון במשרד עורכי דין מוביל המתמחה בשוק ההון, קרנות השקעה וגופים פיננסים.

השכלה:


המרכז הבינתחומי, הרצליה, B.A , LL.B מנהל עסקים, 2010

אוניברסיטת בר אילן, LL.M התמחות במשפט מסחרי, 2014

חבר בלשכת עורכי דין:


חבר לשכת עורכי הדין משנת 2011חדשות ועדכונים - רון שוחטוביץ:


16 בינואר, 2020

שירות ניהול תיקים 2.0 – פלטפורמה אינטרנטית לניהול השקעות

לפני מספר ימים, פרסמה רשות ניירות ערך הוראה בדבר מתן "שירות ניהול תיקים 2.0". בהתאם להוראה, כל נותן שירות ינהל את השקעותיהן של 4 קרנות נאמנות ייעודיות, כאשר כל אחת מהן בעלת פרופיל סיכון שונה – סיכון נמוך, בינוני, בינוני גבוה וגבוה.

 

16 בדצמבר, 2019

הנפקה בבורסה – מה חשוב לדעת

חברה פרטית אשר שוקלת לבצע תהליך הנפקה ראשונה לציבור (IPO) ולהפוך לציבורית צריכה לדעת שמדובר התהליך ארוך ומורכב, אשר עלול להציב בפניה קשיים רבים.

 

דוגמא טובה  לכך מהעת האחרונה הינו ניסיון ההנפקה המתוקשר של חברת WeWork, שביקשה להנפיק את מניותיה לציבור ב-NASDAQ בניו יורק, אולם לאור הקשיים הרבים שהתעוררו במהלכו עצרה החברה את התהליך.

 

הנפקה ציבורית טומנת בחובה יתרונות רבים. בין היתרונות הגדלת הון החברה ונזילותה, הקניית יכולת לבצע גיוסי הון נוספים, סחירות מניות החברה, הגדלת המודעות לחברה ושיפור תדמיתה. יחד עם היתרונות הללו כדאי לקחת בחשבון גם חסרונות רבים הכוללים את העלות הגבוהה של ההנפקה, רגולציה רבה שתחול על החברה, חשיפה משפטית גבוהה יותר ביחס לחברה פרטית, הכנסת "שותפים" לרווחי החברה, מגבלות על שכר בכירים, מגבלות על ביצוע עסקאות עם בעלי עניין ואיבוד שליטה בלעדית על החברה.

 

בשל כך, לפני שמחליטים לבצע הנפקה ראשונה לציבור כדאי לבצע בחינה מעמיקה של התהליך. הנה מספר נקודות שכדאי לשקול:

 

דרכי גיוס מימון חלופיות

הנפקה לציבור תכליתה לרוב להשיג מימון לצורך פעילות החברת וצמיחתה. אולם קיימות גם אפשרויות נוספות להגשת מטרות אלו כגון נטילת הלוואות והנפקת מניות פרטית.

 

היתרון המשותף לשתי חלופות אלו הן שניתן לבצען בהליך פשוט ומהיר יחסית להנפקה ציבורית. כמו כן, ובהשוואה להנפקה פרטית - בנטילת הלוואה החזקותיהם של בעלי המניות אינן מדוללות, ובהנפקה פרטית החברה יכולה לבחור את זהותם בעלי המניות החדשים.

 

האם החברה אטרקטיבית להנפקה?

משקיעים בשוק ההון בוחנים בד"כ את בשלות החברה, פוטנציאל הרווחיות של החברה, היקפי הפעילות וההכנסות – האם החברה בתחילת דרכה או שמא הינה חברה מבוססת, איכות המוצר של החברה ובייחוד ביחס למוצרים אחרים מתחרים בשוק, מצב השוק (עולה או יורד) ואיכות הנהלת החברה.

 

היבטי מס

לחברה ובייחוד לחברות עם מבני שליטה מורכבים, יכולים להיווצר אירועי מס כתוצאה מההנפקה. חבויות מס גם עלולות להיווצר לבעלי המניות של החברה המנפיקה וכן לעובדיה. יש להיוועץ עם יועצי מס מתאימים בטרם תחילת התהליך על מנת לבחון את החשיפות המיסויות הפוטנציאליות.

 

חתמי ההנפקה

החתמים מלווים את החברה בתהליך ההנפקה מתחילתה ועד סופה (כיום מדובר בעיקר בהפצה), והם מהווים גורם מהותי להצלחתה. גופים אלו אמורים להכיר את השוק ושחקניו (ובעיקר את הגופים המוסדיים), את סיכויי הצלחת ההנפקה, כיצד לתמחר ובחירת מועד להנפקה. על כן, חשוב לבחור בחתמים הנכונים שילוו את החברה בתהליך ההנפקה. המאפיינים החשובים שיש לקחת בחשבון בעת בחירת חתם הינם ניסיונו של החתם בביצוע הנפקות, המוניטין הקיים לחתם בשוק, הכרותו עם הגופים המוסדיים ויכולתו להפיץ את מניות החברה בשוק.

 

הנקודות שלעיל מהוות רק חלק ממספר רב של שיקולים שיש לבחון בטרם מתחילים בתהליך הנפקה ראשונה לציבור. קיימות עוד סוגיות רבות שיש לבחון כגון מה להנפיק (אג"ח או מניות), איפה להנפיק (בארץ או בחו"ל) ועוד.

 

בחינה מעמיקה וקפדנית של תהליך ההנפקה בטרם יציאה לדרך יכולה לסייע משמעותית לחברה בהפחתת הקשיים הרבים שעלולים לצוץ במהלכה.

 

Source: barlaw.co.il

25 בספטמבר, 2019

משרד המשפטים ורשות ני"ע מבקשים להתאים את הממשל התאגידי בישראל לחברות ללא גרעין שליטה

רשות ניירות ערך ומשרד המשפטים פרסמו לציבור קול קורא לצורך התאמות בכללי הממשל התאגידי, כחלק מבחינת דרכי ההתמודדות עם בעיות העלולות להופיע כתוצאה ממעבר החברות הציבוריות למבנה בעלות מבוזר.

לכל החדשות של רון שוחטוביץ >

תחומי עיסוק:
הזן כתובת אימייל על מנת להירשם לניוזלטר: