© כל הזכויות שמורות לברנע ג'פה לנדה משרד עורכי דין

עו

מגדל אלקטרה סיטי
רחוב הרכבת 58
תל אביב
6777016

תחומי עיסוק:

גל ליפשיץ

גל הינה שותפה במחלקת הליטיגציה, המתמחה בליווי תיקי ליטיגציה מורכבים בתחום המסחרי והעסקי.

גל מתמחה בליווי וייצוג תאגידים ולקוחות פרטיים, מקומיים וזרים, בתיקי ליטיגציה מורכבים במגוון רחב של היבטים משפטיים, לרבות סכסוכים בין בעלי מניות, מאבקי שליטה, חוזים, הגבלים עסקיים, קניין רוחני, משפט בינלאומי ועוד.

 

גל מעניקה ייעוץ משפטי הכולל בניית אסטרטגיה משפטית המתאימה לצרכי הלקוח, כולל ייצוגו בכל הערכאות השיפוטיות, הן בבתי משפט והן בהליכי בוררות וגישור.

 

גל בעלת נסיון עשיר בליווי וייצוג לקוחות בסכסוכים מורכבים בפרויקטים רחבי היקף, בדגש על סכסוכים בתחום התשתיות. בין לקוחותיה זכיינים, קבלני EPC, קבלני O&M ועוד.

השכלה:


אוניברסיטת חיפה , LL.B , שנת 2009

חבר בלשכת עורכי דין:


חברת לשכת עורכי הדין משנת 2010חדשות ועדכונים - גל ליפשיץ:


7 ביוני, 2020

עתירה מנהלית כנגד חברת מקסימה, שבשליטת המיליארדר ג'ורג' חורש, שזכתה במגרש ללא מכרז

באפריל האחרון זכתה חברת מקסימה, שבשליטת המיליארדר ג'ורג' חורש, לקבל ללא מכרז מרשות מקרקעי ישראל, מגרש בשטח 34 דונם באשדוד.

שלושה בעלי קרקעות פרטיים המחזיקים במפעלים סמוכים לשטח, עתרו באמצעות משרדנו בדרישה לביטול החלטת רמ"י להקצות את הקרקע ללא הליך מכרזי. את הלקוחות מייצגים עורכי הדין זוהר לנדה, גל ליפשיץ, עדי שהם ודנה פילבר. 

14 באפריל, 2020

האם העסק שלכם מוכן ליום שאחרי הקורונה?

היום, בעיצומו של משבר הקורונה, עוסקות החברות השונות בהתמודדות עם הסיטואציה העכשווית - מול הלקוחות, הספקים, העובדים ועוד.

 

במוקדם או במאוחר, משבר זה יהיה מאחורינו, המשק יחזור לתפקד כרגיל, אך השלכותיו על המשך הפעילות של החברות השונות צפויות להישאר עמן לאורך זמן. על כן, יחד עם ההתמודדות היומיומית המאתגרת, כל חברה חייבת להכין את עצמה גם ליום שאחרי משבר הקורונה, כבר עכשיו.

 

התקופה שאחרי משבר הקורונה צפויה להיות רצופה בסכסוכים משפטיים רבים. התקופה הנוכחית, בה נפגעת היכולת להמשיך כרגיל בביצוע העבודות בחברה, גרמה וככל הנראה עוד תגרום לחברות רבות לא לעמוד בהתחייבויות חוזיות-עסקיות שלהן, וכן למצוא עצמן במצב בו התחייבויות חוזיות שניתנו כלפיהן מופרות.

 

השאלה האם מגיפת הקורונה יכולה להוות הצדקה להשתמטות ממחוייבות חוזית היא שאלה משפטית לא פשוטה, אשר אין לה תשובה חד משמעית. מגיפה אינה דבר שמוכר בישראל כ'כח עליון', ובהתאם על מנת שזו תאפשר לצד לסטות מהתחייבויותיו תלויה בלשון החוזה ובפרשנות המשפטית שניתנת לאותו חוזה.

 

סביר להניח כי חלק ניכר מהחוזים וההתקשרויות העסקיות לא צפה מצב בו הנחיות של המדינה יביאו להשבתה כמעט מלאה של המשק, ובהתאם נראה כי גופים עסקיים רבים ייאלצו לנהל הליכים משפטיים ביחס לאופן בו נכון לפרש את ההסכם ביניהם.

 

הדברים מורכבים יותר כשמדובר בתאגידים שעסקיהם חובקי עולם, שכן החזרה של מדינות שונות לשגרה צפויה לקרות בעיתויים שונים. כך, חברה שמקום מושבה במדינה מסוימת, שכבר חזרה לשגרת פעילות, יכולה להיות תלוי בפעילותה במתרחש מדינות שונות בהן עדיין מוטלות מגבלות, למשל אם היא מעסיקה עובדים במדינה אחרת, מחזיקה מפעלי ייצור או תלוי באספקה מיצרן המצוי במדינה אחרת, תלויה בשירותי שילוח או הובלה אל או ממדינות שונות, תלויה ברכש מספקים במדינות אחרות ועוד.

 

מעבר לכך, במדינות שונות מחוקקים חוקים שונים הנוגעים להגבלת פעילות, וסביר כי מערכות משפט שונות יקבעו הלכות שונות בעניין השלכות מגיפת הקורונה (למשל, ביחס לשאלה האם המגיפה מהווה 'כח עליון', ביחס לשאלה מה יכול לעשות צד נפגע ואילו מעשים ייחשבו כהפרה או כחוסר תום לב ועוד).

 

בהתאם, בצד ההיערכות העסקית ליום שאחרי, כל חברה חייבת להיערך גם לסכסוכים המשפטיים שצפוי שהיא תמצא עצמה בתוכם למשך תקופה ארוכה. היערכות מקדימה לסכסוך משפטי יכולה לסייע רבות בניהול הסכסוך המשפטי עצמו. על כן חשוב שההחלטות המשפטיות שמתקבלות בחברה כבר היום, ילוו בייעוץ משפטי מתאים, שלוקח בחשבון את תוכן ההתקשרויות השונות של החברה, צופה את הקשיים והסכסוכים שעלולים לצוץ, ונותן להן מענה כבר בראשיתן.

 

מאחר וסכסוכים רבים צפויים להתנהל בין חברות במדינות שונות, שילוב עורך דין כבר בשלב המוקדם יכול להשפיע רבות על ניהול הסכסוך בעתיד. כך, למשל, השאלה באיזו מדינה יתנהל הסכסוך ולפי איזה דין, יכול להיות בעל השפעה מכרעת על תוצאתו. בהתאם, ישנה אף חשיבות לליווי משפטי על ידי עורכי דין שמכירים ויודעים לעבוד בשיתוף פעולה יחד עם עורכי דין במדינות השונות בהם מתנהלים עסקי החברה.

 

Source: barlaw.co.il

10 ביוני, 2019

על ההבדל בין מפיץ וסוכן בראי החוק

אתם פועלים למכור, לשווק או להפיץ סחורה של גורם אחר בישראל? השיוך של העבודה שאתם עושים - כמפיץ או כסוכן - משפיעה על הזכויות המגיעות לכם לפי חוק.

 

במקרה בו אתם פועלים כסוכן, ולא מפיץ, חלות עליכם הוראותיו של חוק המגן על סוכנים מסחריים בעת סיום יחסי הסוכנות (וזאת בנוסף לדיני החוזים החלים בכל מקרה על התקשרויות חוזיות).

 

מפיץ או סוכן - מי אני בכלל?

מפיץ הוא מי שרוכש סחורה מספק ומפיץ אותה בטריטוריה שבה ניתנה לו הזכות החוזית להפיצה.

 

בין המפיץ לבין הספק קיים חוזה הפצה, בו נקבעים התנאים בהם ימכור הספק את סחורתו למפיץ וניתנות למפיץ זכויות למכור אותם באזורים ובתנאים שהוגדרו.

 

סוכן מסחרי הוא מי שעיסוקו באיתור לקוחות או פעילות, במטרה להביא להתקשרות בחוזה בין הלקוח לבין הספק, לרכישת סחורה או שירותים שמשווק הספק.

 

בין הסוכן לבין הספק קיים חוזה סוכנות, בו הספק מייפה את כוחו של הסוכן לאתר לקוחות חדשים או להתקשר בהתקשרות נוספת עם לקוחות קיימים, לרכישת סחורה או שירותים שמעניק הספק, וכן מוגדרת התמורה לה יהיה זכאי הסוכן. תמורה זו מוגדרת בדרך כלל בעמלה שהיא שיעור מסוים משווי העסקאות שהסוכן היה הגורם היעיל לכריתתן.

 

איזה חוק חל עלי?

הן המפיץ והסוכן פועלים מכוח התקשרות חוזית עם הספק וחלים עליהם דיני החוזים הכלליים. יש לציין, כי מפיצים וסוכנים רבים הפועלים בישראל נותנים שירותים לחברות זרות, אשר מתקשרות עם מפיצים וסוכנים ברחבי העולם, ועל כן הן אלו שעורכות בדרך כלל את חוזי ההפצה או הסוכנות, ובהתאם חוזים אלו פעמים רבות מכפיפים את ההתקשרות בין הצדדים לדינים של מדינה זרה.

 

לעומת זאת, על סוכן שפועל בישראל חל חוק ספציפי - חוק חוזה סוכנות (סוכן מסחרי וספק), התשע"ב-2012. מטרתו של חוק זה להגן על זכויות הסוכן, הפועל בבניית שוק ומוניטין לספק, במקרה של סיום הסכם הסוכנות עמו, וזאת במטרה להבטיח שעם סיום חוזה הסוכנות לא יימנע מהסוכן תגמול ראוי על פעילותו ועל הרווחים הצפויים ממנה לספק.

 

במקרה של סיום יחסי הסוכנות, קובע החוק מהו פרק הזמן שיש לתת לסוכן כהודעה מוקדמת על סיום יחסי הסוכנות, אשר נגזר ממשך הזמן בו פעל הסוכן עבור הספק. במידה והפסקת הפעילות היא מיידית, קובע החוק מה סכום דמי ההודעה המוקדמת שיש לשלם לסוכן, כפונקציה של משך ההודעה המוקדמת ושל רווחי הסוכן.

 

עוד קובע החוק כי במקרה של סיום יחסי הסוכנות, יהיה זכאי הסוכן לפיצוי מהספק בשל התקשרויות של הספק עם לקוחות חדשים או בשל גידול בהיקף עסקיו עם לקוחות קיימים, אשר הסוכן היה הגורם היעיל להן, בהתאם לנוסחה הקבועה בחוק המתבססת על רווחי הסוכן ומשך ההתקשרות עמו.

 

חשוב לציין, כי לא ניתן להתנות על חוק חוזה סוכנות, אלא אם כן ההתניה פועלת לטובת הסוכן.

 

כפי שניתן לראות, הסיווג של העבודה שאתם מבצעים חשובה לצורך הקביעה מהם החוקים החלים על פעילותכם, כאשר הסוכן המסחרי מקבל הגנה רחבה יותר בחוק מאשר מפיץ. אם השאלה תגיע לפתחו של בית המשפט, ייבדקו הן לשון החוזה עליו אתם חתומים והן מה הפעילות אותה ביצעתם.

 

לכן, מומלץ להקדיש זמן ומחשבה לאופן בו אתם מנסחים את החוזים המסדירים את פעולותיכם, באופן שמשקף נכונה את מהות פועלכם - כמפיץ או כסוכן.

 

Source: barlaw.co.il

לכל החדשות של גל ליפשיץ >

תחומי עיסוק:
הזן כתובת אימייל על מנת להירשם לניוזלטר: