© כל הזכויות שמורות לברנע ג'פה לנדה ושות' משרד עורכי דין

עו

מגדל אלקטרה סיטי
רחוב הרכבת 58
תל אביב
6777016

צבי גבאי

ד”ר צבי גבאי הינו ראש מחלקת שוק ההון במשרדנו ובעל ניסיון עשיר בארץ ובארצות הברית בייצוג תאגידים בתחום שוק ההון, חברות וניירות ערך וליטיגציה בינלאומית.

לצבי ניסיון מצטבר של מעל ל- 18 שנים בתחום הרגולציה הפיננסית והאכיפה, במהלכן צבר ניסיון רב בייצוג לקוחות בפני רגולטורים בתחום דיני ניירות ערך ורגולציה פיננסית, ליווי שוטף וייעוץ ללקוחות פרטיים ותאגידים מובילים במשק בנושאי שוק ההון וממשל תאגידי וכן בייצוג בפני גופי אכיפה שונים בקשר עם חקירות ובירורים מנהליים.

 

צבי מתמחה בדיני ניירות ערך וייעוץ לחברות ציבוריות, בנקים, בתי השקעות ולגופים פיננסים בכל הנוגע לפעילותם בארץ ובחו”ל, ומרצה בתחום עבירות צווארון לבן, דיני תאגידים ושוק ההון במסגרות אקדמיות ומקצועיות שונות

 

ניסיונו הרב של צבי כולל כהונה כממונה האכיפה וחבר הנהלה ברשות לניירות ערך, כעורך דין במשרד עו”ד בינלאומי בניו-יורק, כתובע בפרקליטות ת”א, כשותף במשרד עו”ד גדול בישראל וכשותף מייסד במשרד בוטיק בתחום שוק ההון.

 

השכלה:


אוניברסיטת קולומביה, ניו יורק דוקטורט במשפטים (J.S.D), שנת 2006

אוניברסיטת קולומביה, ניו יורק תואר שני במשפטים (LL.M.). בהצטיינות יתרה, שנת 2004

אוניברסיטת בר אילן, רמת-גן תואר שני במשפט מסחרי (LL.M.) בהצטיינות. שנת 2002

אוניברסיטה העברית, ירושלים תואר ראשון במשפטים (LL.B.) , שנת 1999

חבר בלשכת עורכי דין:


חבר לשכת עורכי הדין משנת 1999

חבר לשכת עורכי הדין ניו יורק משנת 2005חדשות ועדכונים - צבי גבאי:


4 ביולי, 2019

מסתבר שדין פייסבוק אינו כדין חברות קטנות

החודש התרחשו שני אירועים שלכאורה אין קשר ביניהם: בתחילת השבוע הראשון של יוני, הגישה רשות ניירות ערך האמריקאית ה-SEC תביעה בבית משפט פדרלי נגד חברת קיק אינטראקטיב, שגייסה שנתיים קודם לכן, בקיץ 2017, כ-100 מיליון דולר באמצעות מכירת טוקנים (אסימונים דיגיטליים).

 

הטוקן שנמכר על ידי קיק, יועד לשמש אמצעי תשלום בעד מוצרים ושירותים שיופצו בפלטפורמה שקיק תכננה להקים, בהתבסס על טכנולוגיית הבלוקצ'יין החדשנית. החזון היה ברור: לייתר את הצורך בכסף ואת הצורך להמיר מטבע דיגיטלי במטבע מדינתי.

 

השבוע, הכריזה חברת פייסבוק על ההשקה הצפויה של מטבע דיגיטלי חדש - ליברה. גם כאן מדובר באסימון דיגיטלי, שמיועד לשמש אמצעי תשלום בעד מוצרים ושירותים שיופצו באמצעות הפלטפורמות של פייסבוק. גם כאן, החזון המוצהר הוא לייתר את הצורך בכסף ואת הצורך בחשבון בנק, ולהפוך את העברת הכספים לפשוטה כמו שליחת תמונה בווטסאפ.

 

במקרה של קיק, ה-SEC יישמה עקרונות שנקבעו בפסק דין שניתן בארה"ב באמצע שנות ה-40 של המאה הקודמת, כשמקרר ביתי עוד נחשב למותרות, וקבעה כי אותם טוקנים, שמבוססים על טכנולוגיה מתקדמת, שאת השלכותיה על חיינו אנו עדיין מתקשים לתפוס - הם ניירות ערך, ושמכירתם צריכה להיעשות באמצעות תשקיף.

 

בתביעה מבקשת ה-SEC לחלט את מלוא הסכום שגויס (בתוספת ריבית), ולהטיל על קיק קנס כספי. לגישת ה-SEC, הטוקנים של קיק הם למעשה ניירות ערך, ומכירתם ללא תשקיף היא הפרת חוק.

 

ולמה הטוקנים הם ניירות ערך? ככה! כי ה ה-SEC החליטה שמכיוון שמדובר במיזם שטרם הוקם, שהצלחתו תלויה במאמצי הנהלת החברה, ושהמשקיעים בו ציפו להפיק ממנו רווח - יש לראות בטוקנים ניירות ערך, שמכירתם צריכה להיעשות באמצעות תשקיף

 

לכאורה, פשוט וקל. כל מה שקיק הייתה צריכה לעשות הוא לפנות ל-SEC ולבקש ממנה לאשר תשקיף. הבעיה היא שהרבה חברות ניסו, אבל אף אחת מהן לא הצליחה, מכיוון ש ה-SEC לא רוצה לאשר תשקיפים למכירת מטבעות דיגיטליים

 

אמנם היו הנפקות שנעשו באישור ה-SEC תוך שימוש בחריגים הקיימים בדין האמריקאי, אבל הנפקה ב"דרך המלך" לא הייתה, וככל הנראה, גם לא תהיה בעתיד הנראה לעין. לכן, קיק לא חיכתה ל-SEC היא קידמה במרץ את החזון שלה ליצירת מערכת פיננסית עצמאית על בסיס הפלטפורמה שלה, באמצעות טכנולוגיה שתגדיר מחדש את המערכת הפיננסית כפי שאנו מכירים אותה כיום. ואולם, בדומה לגלילאו גליליי, היא נתקלה ב"כנסיה", ה-SEC שניסתה בכל כוחה למנוע את הקידמה.

 

אבל עכשיו הגיעה פייסבוק - מעצמה תאגידית, שגייסה לצדה שותפות עסקיות מכובדות, כמו ויזה, מסטרקארד, אובר, איביי, פייפאל ואחרות, והכריזה על השקת מיזם כמעט זהה לזה שקיק ניסתה לקדם שנתיים קודם.

 

בשני המקרים מדובר בתחליף כסף, שאמור להישען על רשתות חברתיות; בשני המקרים הוקם כחלק מהמיזם ארגון ללא מטרות רווח, שיתפקד כמעין בנק מרכזי, האמון על יציבות המטבע; בשני המקרים מדובר בטכנולוגיה שטרם פותחה, שאמורה להתבסס על טכנולוגיית הבלוקצ'יין; ובשני המקרים, לא מדובר בניירות ערך.

 

מעניין לראות איך תגיב עכשיו ה-SEC כשניצבים מולה תאגידי ענק, ולא חברה קטנה על סף פשיטת רגל, שהעזה לחלום בגדול. זאת חוכמה מאוד קטנה להיות חזק על חלשים, ועל הגב שלהם לנסות לעצור את הקידמה ואת הטכנולוגיה, שמשנה את כללי המשחק לנגד עינינו.

 

השקת ליברה מלמדת אותנו את מה שכבר ידענו: אי-אפשר לעצור את הטכנולוגיה, אפילו ה-SEC לא יוכל לעשות זאת. וכפי שגלילאו אמר, "ואף על פי כן, נוע תנוע".

 

פורסם לראשונה בגלובס

25 ביוני, 2019

כנס בנושא קשרי משקיעים ואחריות תאגידית

משרדנו ארח היום כנס בשיתוף הפורום הישראלי לקשרי משקיעים בנושא קשרי משקיעים ואחריות תאגידית. ד"ר צבי גבאי הרצה על האופן בו אחריות תאגידית נתפסת על ידי הרגולטורים.

24 ביוני, 2019

אירוח תכנית היזמות של פיפלביז

משרדנו ארח היום את משתתפי תכנית היזמות של פיפלביז. פיפלביז, פלטפורמת גיוס ההמונים הראשונה והגדולה בישראל, הנה לקוח של המשרד והתכנית הינה בשילוב גופים מובילים בהם לאומי קארד ו-EY. ד"ר צבי גבאי ואלון ענווה, המלווים את היזמים, דיברו על רגולציית מימון ההמונים בארץ ובעולם.

לכל החדשות של צבי גבאי >

הזן כתובת אימייל על מנת להירשם לניוזלטר: