כל הזכויות שמורות לברנע. משרד עורכי דין 2015 ©

עורכת דין רונית אופיר

מגדל אלקטרה סיטי
רחוב הרכבת 58
תל אביב
6777016

תחומי עיסוק:

רונית אופיר

רונית בעלת ניסיון רב בייצוג חברות ישראליות ובינלאומיות בהליכי ליטיגציה מורכבים בפני בתי המשפט המחוזיים, בית המשפט העליון והליכי גישור ובוררות. 

רונית מלווה חברות בתובענות ייצוגיות, הליכים מנהליים ונושאים מסחריים נוספים בהתדיינויות מסחריות בישראל ובחו"ל. כמו כן, בסכסוכים משפטיים הנוגעים להסכמי הפצה וסוכנות לרבות אכיפתם של הסכמים אלו.

 

רונית מייצגת תאגידים בינלאומיים וישראליים בסכסוכים חוזיים ומסחריים הנוגעים לפרויקטי תשתית רחבי היקף מול מזמינים, קבלני משנה וגורמים נוספים.

 

בנוסף, רונית בעלת מומחיות בתחום הקניין הרוחני ומייצגת לקוחות באופן שוטף בערכאות השונות של בתי המשפט, לרבות ניהול הליכים בהתראה קצרה (צווי מניעה במעמד צד אחד למשל) בתחומי זכויות יוצרים, פטנטים, סודות מסחריים, סוגיות שעניינן עושר ולא במשפט ועוד.

 

רונית מרכזת את כל הפעילות של המשרד במסגרת תכניות התנדבותיות שונות.

השכלה:


אוניברסיטת בר אילן, MBA, 2000

אוניברסיטת בר אילן, LL.B, 1999

חבר בלשכת עורכי דין:


חברה בלשכת עורכי הדין משנת 2000חדשות ועדכונים - רונית אופיר:


יוני 13, 2017

עו"ד רונית אופיר מונתה לשיפוט בבית משפט השלום בתל-אביב

עו"ד רונית אופיר, שותפה במחלקת הליטיגציה במשרדנו מונתה לשיפוט בבית משפט השלום בתל-אביב. עו"ד אופיר הצטרפה למשרדנו בשנת 2010 והינה בעלת ניסיון רב בייצוג חברות ישראליות ובינלאומיות בהליכי ליטיגציה מורכבים בפני בתי המשפט המחוזיים, בית המשפט העליון והליכי גישור ובוררות.

דצמבר 12, 2016

שולחן עגול בנושא העסקת מתמחים ועורכי דין ערבים

עוה"ד מיקי ברנע ורונית אופיר, שותפים במשרד ברנע ושות' ישתתפו במפגש שולחן עגול בהשתתפות משרדי עורכי הדין המובילים בנושא העסקת מתמחים ועורכי דין ערבים. המפגש נערך ביוזמת דיקאני הפקולטות למשפטים באוניברסיטאות.

ספטמבר 22, 2016

תובענות ייצוגיות בישראל

חוק התובענות הייצוגיות הישראלי, שנכנס לתוקף בשנת 2006, נועד להסדיר את הליכי התובענות הייצוגיות בארץ באופן פורמלי. תביעה מסוג זה היתה אפשרית בארץ גם לפני שנת 2006, אבל כל הנושא אז היה פחות מפותח. מאז כניסת החוק לתוקף, הפכה התובענה הייצוגית לערוץ המועדף לתובענות בהן הנזק לתובע יחיד אינו מהותי, ואילולא התובענה הייצוגית, הגשת תביעות אישיות הייתה לא יעילה ולא כדאית. מרבית התובענות הייצוגיות המוגשות בישראל כיום הינן תביעות נגד תאגידים, בעניינים צרכניים. 

 

סדרי הדין בתביעה ייצוגית

ההליך מתחיל עם בקשה ראשונית, המוגשת לבית המשפט לאישור תביעה כייצוגית, במקביל להגשת כתב התביעה עצמו. לנתבע ניתנת הזדמנות להגיש תגובה לבקשה זו, ובדרך כלל ניתנת לשני הצדדים הזדמנות להציג בפני בית המשפט טיעונים בעל-פה לגבי הבקשה. אישר בית המשפט את הבקשה, ממשיך ההליך בתור תובענה ייצוגית, במהלכה קובע בית המשפט את היקף קבוצת התובעים. החלטת בית המשפט בעניין זה מתפרסמת לציבור באמצעות ערוצי חדשות ובחוזרים רשמיים, וכך רשאי כל תובע, המאמין שגם הוא נכנס להגדרה של הקבוצה, להגיש בקשה להצטרף לקבוצה המיוצגת.

 

לנתבע בתובענה ייצוגית עומדת תקופה של 90 יום על מנת להגיש תגובתו ולהציג את טיעוניו העובדתיים והמשפטיים נגד אישור התביעה כייצוגית. מכיוון שדחיית הבקשה לאישור תביעה כייצוגית על-ידי בית המשפט מביאה לסיום ההליך המשפטי, ניתן להגיש ערעור ברשות על החלטה זו.

 

ראוי לציין כי רוב התובענות הייצוגיות בישראל מסתיימות בפשרה, ומעט מאוד מגיעות לדיון לגופם של דברים ולפסק דין.

 

תובענות צרכניות

אחד מראשי הנזק הנטענים לעתים קרובות בתביעות צרכניות הוא של "פגיעה באוטונומיה", המיועד לתת מענה למקרים בהם נשללת הזכות מאדם להגיע להחלטה מושכלת ומודעת לגבי גופו. פגיעה באוטונומיה הוכרה לראשונה בהקשר של תביעות רשלנות רפואית, בטענה של פגיעה בזכותו של אדם לכבודו ולאוטונומיה על גופו, בהתבסס על חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו. פגיעה באוטונומיה הינה הן עילת תביעה והן את סוג הנזק הנטען.

 

מאז פסיקת הפיצויים הראשונה בארץ בגין פגיעה באוטונומיה בתובענה ייצוגית, בע"א 10085/08 תנובה - מרכז שיתופי נ' עזבון המנוח תופיק ראבי ז"ל עילת תביעה זו נהפכה למרכזית בתובענות ייצוגיות שהוגשו על-ידי צרכנים נגד יצרנים ומפיצים. במספר תובענות ייצוגיות לאחר פרשת תנובה, הכיר בית המשפט באפשרות תביעת נזק בלתי ממוני בשל "פגיעה באוטונומיה"., שהיא פגיעה מסוג "עוגמת נפש", המתבטאת בתחושות שליליות כגון גועל, חוסר אונים וכעס. הכרה בפגיעה באוטונומיה מעניקה לנפגע אפשרות לקבל פיצוי על נזק בלתי ממוני, על עצם שלילת הבחירה.

 

היקף בקשות הולך וגדל

מאז חקיקת חוק התובענות הייצוגיות, חל גידול משמעותי במספר התובענות הייצוגיות שהוגשו. מאז שנת 2006, הוגשו 7,400 בקשות לאישור תביעה כייצוגית, מתוכן 5,300 במהלך ארבעת השנים האחרונות בלבד. על מנת לטפל ב"הצפה" זו, בוחנת שרת המשפטים את האפשרות לקביעת אגרת בית משפט עבור הגשת בקשה לאישור תביעה כייצוגית, בסכום של 50,000 ש"ח עבור הגשה לבית משפט לשלום, ובסכום של 62,500 ש"ח עבור הגשה לבתי המשפט המחוזיים.

 

כיום אין גובים אגרות עבור הגשת בקשות כאמור, כך שצעד זה מהווה נסיון ראשון להחזיר את ההליך לפרופורציות הגיוניות ולהוריד את העומס על בתי המשפט בטיפול בהיקף הבקשות ההולך וגדל. 

 

Source: barlaw.co.il

לכל החדשות של רונית אופיר >

תחומי עיסוק:
הזן כתובת אימייל על מנת להירשם לניוזלטר: